Základní optimalizace rychlosti načítání webu

Vydal Jan Bien | 08/2015 | Trvalý odkaz | Přidat komentář

Nedávno jsem tu psal o extrémním tuningu rychlosti načítání webu skrze kritická css a asynchronní načítání stylů a scriptů. Pár dnů po vydání článku mou dílnu opustil web Optika Anděl, na kterém jsem tuto metodiku aplikoval. Klientce jsem se pak při předávání webu poslal odkaz na PageSpeed Insights a vyzval ji, ať najde web s lepšími čísly, načež jsem si pak dva dny připadal jako borec.

Takový tuning je ale docela sofistika, která mě jako autora šablony vede k celkem bizarní práci s technologií. Dá také víc práce to zautomatizovat a vnáší to do vývoje i webu samotného další potenciální místo pro vznik chyb. Také ne vždy je úplně vhodné to takhle “přehánět”, nebo na to jen není prostor. Pak je vhodnější zvolit optimalizaci základnější, obecně již celkem známou, která spočívá ve dvou úkolech:

  1. Spojit a minifikovat všechny javascripty a stylopisy do jednoho souboru = snížit tak počet HTTP požadavků a množství dat.
  2. Všechny javascripty připojit až na konci stránky = neblokovat javascriptem vykreslení stránky.

Tento tuning light je celkem standardní, dobře se automatizuje, lze ho bez kodérova zásahu použít i na již hotové správně napsané šablony, a měl by fungovat i se slušně napsanými pluginy.

Ve WordPressu pak může tuto optimalizaci provádět i člověk bez hlubších znalostí skrze některý z pluginů pro tento účel vytvořených. Mně se líbí tyto dva:

js-css-script-optimizer-options

Tož tak.

O autorovi

Jan Bien
Jan Bien
Jako kluk jsem si hrál se stavebnicí Merkur, kterou jsem v dospělosti (lze-li o něčem takovém u muže vůbec mluvit) vyměnil za WordPress. S WordPressem kouzlím zajímavé weby, radím lidem, zda je WordPress dobrý nápad pro konkrétní projekt, a občas koučuji jiné freelancery, co a jak s WordPressem podniknout ke spokojenosti své i svých klientů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *