Vzhůru do CSS3, o kaskádových stylech česky

Vydal Jan Bien | 09/2015 | Trvalý odkaz | Komentáře (2)

Knih o moderní (rok 2015) a poctivé UX vývojařině (HTML a CSS kodéřině) v češtině mnoho nevyšlo (vyšly vůbec nějaké?). Proto jsem ani minutu neváhal podpořit Martin Michálka nákupem jeho elektronické knihy Vzhůru do CSS. Martinova osvěta si podporu rozhodně zaslouží.

Vzhůru do CSS3

Knížku jsem si bral na letošní letní rekreaci. Měl jsem ji v pořadí hned za Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě. A popravdě, byl to kontrast. Pokud jde o pohodovost čtení, tak Martin Michálek versus Hannah Arendt 1:0.

První část knihy, kratší, ale pro mě zajímavější, je o dnešní kodéřině a o nástrojích. Pojednává o všech těch škatulkách, se kterými chodíme na web, o pixelech a prohlížečích. Dále pak o obrázcích, fontech, typografii, ikonách. A nakonec o preproceserech, gruntech a gulpech, bootstrapu, coding style, fallbacích a polyfillech.

Martin tuhle první část bere fakt letem světem. Čtenáři, který o tom nemá ani ánung, bych rozhodně doporučil do druhé ruky tablet a rovnou googlit další podrobnosti. Myslím, že zrovna tohle je docela škoda. Právě kniha se více než web nabízí k tomu, vzít téma pěkně obšírněji, rozkecat se, jednu věc popsat více různými slovy a z více stran a klidně se občas i opakovat. U webu mě rozvláčnost štve, ale u knih mi pomáhá lépe utřídit myšlenky. Na druhou stranu, tyhle věci podléhají i docela rychlé zkáze a pár let mohou mít cenu leda pro nějakého kronikáře. Takže vlastně cajk — a je fajn, že v knize alespoň tenhle průlet pro přehled je.

Druhá část, tak už je povážlivě hmotnější a hutnější. Je to e-knižně vydaná CSS3 příručka, kterou Martin doplňuje už hezkých pár let. Pěkně dopodrobna rozepsané CSS3 vlastnosti, s konkrétními ukázkami, popsanou kompatibilitou v prohlížečích a návrhem řešení v nich, s odkazy na další nástroje. Pro nás, kdo jsme vyrostli na Prokopovi, to skvěle navazuje a doplňuje.

Knihu jsem četl ve svém Kindlu 5 a vytkl bych jí, že je celá “vytištěná” šedivým písmem. Méně kontrastní písmo hodně snižuje komfort čtení. Také se mi moc nepozdává typografie, třeba nadpisy mají moc velké řádkování. Kdybych to věděl ještě před dovolenou, “znormalizoval” bych si knihu prohnáním přes Calibre.

Druhou výtku mám k externím odkazů začleněným do textu. Více bych ocenil, kdyby byl každý odkaz na externí zdroj přímo vypsán, abych si jej mohl přepsat do počítače. V Kindlu se k němu nedostanu moc snadno.

Tedy resumé? Rozhodně koupit! Je to jediná pořádná česká kniha o CSS3, o které vím. A až nám “komunisti” vypnou internet, budeme ještě moc rádi, že ji máme ve čtečkách. ;)

BTW: Ale ta Arendtová taky stojí za pozornost!

Tož tak.

O autorovi

Jan Bien
Jan Bien
Jako kluk jsem si hrál se stavebnicí Merkur, kterou jsem v dospělosti (lze-li o něčem takovém u muže vůbec mluvit) vyměnil za WordPress. S WordPressem kouzlím zajímavé weby, radím lidem, zda je WordPress dobrý nápad pro konkrétní projekt, a občas koučuji jiné freelancery, co a jak s WordPressem podniknout ke spokojenosti své i svých klientů.

2 komentáře: “Vzhůru do CSS3, o kaskádových stylech česky”

  1. Martin Michálek napsal:

    Honzo, díky. Tu první část možná časem trochu poupravím směrem k doslovnosti a hloubce.

    Neposlal bys mi nějaký screenshot z toho Kindle? V rámci svých omezených ebook-kodérských možností s tím v příští verzi zkusím něco udělat. :)

  2. Honza Pobořil napsal:

    K té první části, možná by to řešily odkazy na landing page ke každé kapitole, kde byly průběžně udržované odkazy na další zdroje tak, aby v knize bylo to trvalé a pod odkazy to, co je navíc a aktuální.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *